1. Novinky
  2. /
  3. Aktuality
  4. /
  5. Až 20% meziroční...

Až 20% meziroční růst očekávají e-shopy v České republice. Jak tento růst tržeb ovlivní vaši interní logistiku?

Kvě 17, 2020

České e-shopy letos čekají meziroční růst o 20%. Co to znamená pro vaši interní logistiku?

Tržby e-shopů letos vzrostou na rekordních 190 miliard korun. Tento údaj, uveřejněný Asociací APEK, umocňuje ještě aktuální celosvětová situace související s COVID 19. V průběhu několika posledních týdnů došlo k dalšímu výraznému růstu počtu zákazníků využívajících výhody nákupu prostřednictvím internetu z pohodlí domova. Děje se tak i u produktů, u kterých nebyl tento způsob nákupu ještě donedávna příliš rozšířený.

Průchodnost celého logistického řetězce prošla neplánovaným “Stress Testem”, který odhalil veškeré jeho slabiny. Na druhé straně e-commerce prokázala svůj obrovský potenciál pro budoucnost. V tuto chvíli stojíme na křižovatce.

Skladovou logistiku můžeme nadále řešit zaběhlými a prověřenými způsoby. Tato cesta přináší minimální, anebo žádné investice. Zároveň ale také přináší jistotu růstu personálních, procesních a režijních nákladů a to minimálně přímo úměrně k růstu obratu. Bude nás na ní provázet i vysoká organizační náročnost samotného zajištění lidských zdrojů. Přirozeným doprovodným jevem progresivních trhů je samozřejmě také rozvoj konkurenčního prostředí. Tato cesta jistojistě vede také do budoucnosti, ale bez jakékoli konkurenční výhody.

Anebo můžeme vykročit druhou cestou, změnit náš konceptuální přístup a začít měnit slabiny ve výhody a ohrožení v příležitosti. Druhá cesta bolí a vyžaduje investice. Především ale přináší změnu úhlu pohledu na celou problematiku. Sorting totiž nemusí být pouze o třídění vyskladněných balíků dle potřeby doručovatelů. Může mít také velkou přidanou hodnotu v oblasti naskladnění zboží na vstupu a konsolidaci objednávek pomocí dynamických meziskladů. Teprve takové řešení bude mít rychlé, bezprostřední a pozitivní dopady na váš byznys.

Velmi krátká návratnost investice, která se v našich projektech v oblasti sortingu pohybuje okolo 2,5 roku, jde ruku v ruce s krátkou implementací. Pořád tedy ještě můžeme zvednout hozenou rukavici a společně zvládnout letošní vánoční shon lépe, organizovaně, bez stresů a s větším profitem. Zkrátka automatizovaně.

Radek Hradil, r.hradil@aeqoom.greenline015.cz

Další novinky

Domluvte si s námi schůzku!

Společně přijdeme na to, jak zefektivnit práci i ve Vaší firmě.